DOPRAVA ZDARMA OD 1500 Kč • ODESÍLÁME IHNED • VŠE SKLADEM

Jak sestavit hodiny?

 

předchozím článku jsme se dozvěděli, jak vybrat jednotlivé součástky na sestavení nebo opravení hodin. Nyní se podíváme na to, jak je dát všechny do jednoho celku tak, aby nám vznikly funkční hodiny. Pro připomenutí – co budeme potřebovat?

  • Závěs na hodinový strojek
  • Hodinový strojek
  • Gumová podložka mezi strojek a desku hodin
  • Deska hodin
  • Fixační šroub k upevnění strojku k desce hodin
  • Ručičky
  • Upevňovací matička / sekundová ručička s průchozí matičkou

 

1. ZÁVĚS

Nejprve vložte do plochého otvoru v horní části na zadní straně strojku kovový závěs. Strojek sám o sobě obsahuje otvor pro zavěšení hodin na zeď, tudíž není vždy potřeba přidávat ještě kovový závěs - záleží na velikosti hřebíku, velikosti hodin a pevnosti uchycení. Jeho přidáním však pevnost hodin jen zlepšíte.

 

2. PODLOŽKA

Poté přes hřídel strojku navlékněte gumovou podložku, která umožní lepší upevnění strojku k hodinám. V naší nabídce najdete podložky o síle 0,5mm a 1mm.

 

3. DESKA HODIN

Na strojek nyní položte desku hodin tak, aby hřídel prošla středem hodin do jejich přední části. Dbejte při tom na to, aby závěs hodin byl ve stejném směru jako pozice čísla 12.

 

4.FIXAČNÍ ŠROUB

Nyní z přední strany upevněte fixačním šroubem strojek k desce hodin. Dostatečně ho utáhněte. Pokud by se i po maximálním utažení strojek hodin hýbal nebo nebyl pevně upevněn na svém místě, odstraňte šroub a přidejte další podložku. Poté znovu upevněte fixační šroub. Zkontrolujte, že je strojek ve správné pozici (závěs směřuje k číslu 12).

 

5. RUČIČKY

  • Nejprve nasaďte minutovou (delší) ručičku na hřídel strojku pro seřízení hřídele (minutová ručička má stejný tvar otvoru jako konec hřídele). Jakmile ručička zapadne na hřídel, otočte s touto ručičkou do pozice 12 hodin. Minutovou ručičku sundejte - hřídel je teď ve správné pozici.

 

  • Nasaďte hodinovou (kratší) ručičku na hřídel co nejníže tak, aby ručička ukazovala 12 hodin. Dbejte na to, aby byl alespoň malý rozestup mezi deskou hodin a ručičkou a ta se nezasekávala o desku hodin. S ručičkou dále neotáčejte ani jinak nemanipulujte. Pokud jste ji nasadili křivě, sundejte ji a nasaďte znovu. Otáčením a posouváním hodinové ručičky byste mohli nenávratně poškodit strojek.

 

  • Nasaďte zpět minutovou (delší) ručičku co nejníže na kovovou část hřídele tak, aby ukazovala 12 hodin. Asi v polovině se hřídel zužuje a minutová ručička se tu zastaví.

 

6. MATIČKA / SEKUNDOVÁ RUČIČKA S PRŮCHOZÍ MATIČKOU

Po správném nasazení ručiček přišroubujte na konec hřídele upevňovací matičku a utáhněte.

Pokud chcete sestavit hodiny se sekundovou ručičkou, zafixujte nejprve hodinovou a minutovou ručičku průchozí upevňovací matičkou a poté na konec hřídele nasaďtě sekundovou ručičku.

 

7. KONTROLA

Zkontrolujte, že se navzájem ručičky nedotýkají. Pokud by se křížily, během chodu by se o sebe zasekly a je dobré jejich posunutím mezi nimi vytvořit větší rozestup, popřípadě zkontrolovat, jestli ručičky nejsou prohlé a narovnat je.

 

8. BATERIE

Vložte do strojku baterii dle naznačené pozice a otočným kolečkem (řídítkem) na zadní straně nastavte správný čas.

 


 

Povedlo se? To je skvělé! Budeme moc rádi, když se s námi podělíte o svůj výtvor na info@mojehodinarstvi.cz.